sobota 4. mája 2013

Kuracie srdciečka s brandy a s paštrnákovo-zemiakovou kašou so šťavelom

Jednou z najkrajších vecí na záhrade je, že ak ju má pod palcom niekto, ako náš Mičurin, familiárne označovaný aj ako babka, zo zimy sa vykľuje vždy ešte dačo, s čím sa nerátalo. A súčasne sa v nej vyskytuje aj dačo, s čím možno rátať vždy. 

Napríklad taká šalvia. Tento rok je extra krásna, máme asi tri veľké, šalviové kríky, a tie fungujú nielen v lete, ale spoľahlivo aj v zime. Na šalvii sme preto tak trochu závislí - celé týždne je to jedna z mála byliniek, ktorú možno v záhrade kedykoľvek strhnúť, a netreba nám míňať zásoby zo zamrazeného (aj keď na mrazené ani slovo, vďaka objemnému mrazáku máme vždy poruke všetko, čo sa len zmraziť dá).

Ale ako so všetkým, čo je poruke vždy, šalvia sa stáva nudnou, keď sa zo zeme vďaka jesennej výsadbe vykľuje na jar ešte nejaké prekvapko.

Takým prekvapením bol paštrnák, ktorý sa na mňa vyvalil krásny a voňavý a v ktorý som nedúfala. A keďže máme veľmi milú susedu, ktorá nás každý rok zásobuje šťaveľom, do hry sa pridal aj tento.


A keďže je sobota, treba nám obed "čo dom dal." Okrem šalvie a paštrnáku sme zásobení ešte šťaveľom od našej susedky a kuracími srdiečkami, ktorými sme sa predzásobili. Pôvodne chcel byť obed rizotom - keďže však milujem pyré na všetky spôsoby, ambície  boli prehodnotené a začala sa väčšia improvizácia.

Paštrnákovo - zemiakové pyré:

- zemiaky, asi 400 g
- paštrnák, asi 400 g
- šľahačková smotana, asi 3 - 4 polievkové lyžice

- soľ
- plátok masla
- dve hrste šťaveľu

Zemiaky a paštrnák uvaríme v troche osolenej vody, okoreníme, pridáme šľahačkovú smotanu a plátok masla izbovej teploty, dôkladne roztlačíme na pyré. Udržiavame teplé, kým sa nedorobia srdiečka, pred servírovaním pridáme šťaveľ natrhaný na menšie kusy, dôkladne rozmiešame.

Šťavel je kyslý a čerstvý, takže tradične jemné, s paštrnákom trochu zemitejšie pyré získa na objeme aj konzistencii, ale tiež výrazne vypichne chuť. A keď sme pri tom šťaveli, inými volanými tiež štiav či šóška - neodporúča sa jesť pre ľudí s problémami s močovými kameňmi, a vo všeobecnosti len zriedka aj pre zdravých ľudí - je síce vynikajúcim spestrením, ale nadmerná konzumácia môže vďaka vysokej koncentrácii kyseliny štaveľovej spôsobiť bolesť žalúdka. A ako pravidlo, práve kvôli kyseline šťavelovej, sa odporúča servírovať ho vždy s mliečnym produktom, ideálne mliekom, smotanou. Z druhej strany, čo sa varenia týka, nemal by sa veľmi zohrievať a ak, tak ideálne v parnom kúpeli a nie viac ako na 60 C, inak vraj horkne. S týmto však nemám skúsenosti - dávam ho vždy len ako korenie do teplého - či pyré, alebo polievky.

Kuracie srdiečka s brandy a šalviou: 

- 1 väčšia cibuľa
- asi 600 g kuracích srdiečok
- 100 ml šľahačkovej smotany
- olej
- soľ
- biele korenie
- 5 až 6 polievkových lyžíc brandy
- pár snietok čestvých šalviových lístkov
- pol pohára vody

Kuracie srdiečka očistíme od tuku a aorty, umyjeme v studenej vode, necháme odkvapkať. Medzitým si nadrobno pokrájame cibuľu, ktorú speníme na oleji. Pridáme srdiečka a na prudkom ohni restujeme, až kým sa mäso nezatiahne. Keď je opečené, pridáme polovicu pripravenej brandy a necháme ju prevrieť, aby alkohol vyprchal. Pridáme asi pol pohára vriacej vody a dusíme do mäkka, cca 30 minút.

Po cca 30 minútach, ak je v hrnci veľa tekutiny, zredukujeme ju prudkým varom akurát tak, aby ostali srdiečka jemne ponorené. Pridáme šľahačkovú smotanu, soľ, korenie a zvyšnú brandy, varíme na miernom plameni akurát k bodu varu - smotana by nemala vrieť. Pridáme nasekanú šalviu a môžeme spolu s pyré servírovať.



Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára